Nationala Romaniei a debutat cu dreptul cu dreptul preliminariile Campionatului Mondial 2022. ”Tricolorii” a invins cu 3-2 pe Macedonia de Nord cu 3-2 dupa un meci palpitant, golurile ”tricolorilor”  fiind marcate de Florin Tanase, Valentin Mihaila si Ianis Hagi.

La contributia succesului si-a adus contributia si doi damboviteni: Valentin Mihaila si Florin Tanase. Daca Florin Tanase a fost titular, Valentin Mihaila a intrat in minutul 10 al partidei, inlocuindu-l pe Florinel Coman, accidentat.

Tanase a deschis scorul in mintul 28 al jocului, iar Mihaila l-a majorat in minutul 50, dupa ce a marcat cu o executie superba.

Daca pentru Florin Tanase jocul cu Macedonia a reprezentat a sasea selectie sub ”tricolor”, pentru Valentin Mihaila jocul de aseara a reprezentat meciul de debut pentru nationala Romaniei.

8.500.000 euro este cota de piata a lui Valentin Mihaila, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com

3 000.000 euro este cota de piata a lui Florin Tanase, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com